O mně

Rozhovor – fyzioterapeut Bc. Iva Schimpfelová : Mojí prioritou je individuální přístup ke každému z Vás.

Cílem mého setkání sVámi, je vytvořit individuální program (rehabilitace, fyzioterapie), který má vést k postupnému zlepšení celkového zdravotního stavu, kondice, výkonnosti, prevenci bolestí zad a jiných myoskeletálních poruch, a tím k zlepšení kvality Vašeho života.

Jak jste se dostala k profesi fyzioterapeuta?

Již od dětství jsem měla tendenci pomáhat druhým. Proto volba stát se lékařkou po ukončení gymnázia byla jednoznačná. Po úspěšném absolvování přijímacích zkoušek na Masarykovu univerzitu obor Všeobecné lékařství jsem si během tří let, kdy jsem absolvovala jednu zkoušku za druhou a strávila spousty hodin nad knihami, uvědomila, jak moc mi chybí blízký kontakt s pacientem a rozhodla se pro změnu oboru – Fyzioterapie, který mne neskutečně od prvého okamžiku naplňoval a stále naplňuje.

Studovala jste na Masarykově Univerzitě v Brně. Jak obtížné je studium fyzioterapie, dá se to prostě naučit jako třeba cizí jazyk?

Po absolvování 3 let studia všeobecného lékařství, mi přišlo studium fyzioterapie jako balzám na duši. A jestli si myslím, že se dá fyzioterapie naučit jako třeba cizí jazyk? Pokud pracujete s člověkem, který má jakýkoliv problém, vždy musí být přistup individuální. Nejsme jen tělesná schránka, ale důležité je i nitro člověka, proto, dle mého názoru, je důvěra klienta v terapeuta, velmi zásadní.

Jakou máte další kvalifikaci?

Vždy jsem pracovala v ambulantním provozu, kde jsem se setkávala se širokým spektrem klientů a jejich problémů a to nejen s pohybovým aparátem.

Vzhledem k vlastním zdravotním problémům jsem velmi vděčná metodě paní Ludmily Mojžíšové, která mi velmi pomohla, a proto jsem nyní i já „poslem“ této terapie.

Metoda se zabývá terapií některých druhů funkční ženské sterility a jako jediná se věnuje uvolnění svalů pánevního dna. S úspěchem ji lze využívat také u pacientů s bolestmi hlavy a páteře a odhaluje souvislosti mezi funkčními poruchami pohybového systému a funkcí viscerálních orgánů.

Vzhledem k přibývajícímu počtu nejen dětí s vadným držením těla, skolióz a s problémy s „plochou“ nohou, jsem volila tuto cestu mého rozšiřujícího se vzdělání.

Často slýchám, že celé odvětví služeb je o individuálním přístupu. Jak vás tak poslouchám, u fyzioterapie to zřejmě platí dvojnásob.

Ano, jak už jsem zmiňovala. Důležitý je pro mne člověk jako celek tzn nejen tělo, ale i duše.

Už když jsem se díval na vaše stránky, i teď když s vámi mluvím, z vás sálá takový lidský přístup a starost o lidi. Kde se to ve vás bere?

Netuším, jen mi stále zní v uších slova mé milované babičky: „ Chovej se ke druhým tak, jak bys chtěla, aby oni se chovali k Tobě.“

Byla to asi dlouhá cesta, než jste si mohla otevřít vlastní ordinaci. Jaké byly nejtěžší překážky, které jste musela překonat?

Při mé ambulantní praxi jsem postupně zjišťovala, jak je při různých diagnózách a individualitě klienta, čas a klid věnovaný terapii, důležitý. Ve většině případů (a to ještě v lepším případě) je stanovena půl hodina na pacienta. Taková terapie, kdy počítáte opravdu každou minutu času, postrádá smysl jak pro pacienta, tak i pro terapeuta. Hlavně proto jsem se rozhodla pro cestu soukromé rehabilitace a fyzioterapie

Někdy ani není jiná možnost, jak jít vpřed, než to zkusit a vrhnout se do neznáma.

Přesně tak a pevně věřím, že je to rozhodnutí správným směrem.

Jaké momenty vás na vaší cestě nejvíce naučily?

Každý moment s klientem (pacientem) je pro mne „cesta“ naučit se něco nového. Již na škole nás učili, že problém nemáme hledat jen v místě bolesti, ale přistupovat k tělu, jako celku. A toho se držím!

Vraťme se od podnikání zpátky k jádru vaší profese. Co je na ní nejtěžší?

Uvědomění klienta, že např. bolesti zad nejsou jen o blokádách obratlů, které když se uvolní, je po problému, ale také o ošetření měkkých tkání (kůže, podkoží, fascií, svalů) a hlavně o práci na posturálním zajištění vhodnou aktivací svalů, aby se problémy opět nevracely.

Lidé za vámi přichází s nadějí, že jim od té bolesti pomůžete. Co vám dělá ve vaší práci největší radost?

Vždy mi vykouzlí úsměv na tváři a zahřeje u srdíčka vidět klienty spokojené a bez bolestí s možností žít život naplno.

Vaše práce musí být náročná psychicky i fyzicky. Co vás žene kupředu a motivuje?

Spokojenost a vděk klientů.

A kam chcete vy dále směřovat?

Neustále se vzdělávat a nabízet klientům fyzioterapeutické postupy založené na nejnovějších poznatcích

Kvalifikace v oboru

  • Dynamictaping ve fyzioterapii pod vedením Mgr.Marika Bajerová
  • Základní cviky a hlavní principy metody Spirální stabilizace páteře. Hlavní funkce stabilizačních řetězců. Hlavní zásady léčby, prevence a regenerace metodou SPS – kurz 1AB
  • Spirální stabilizace – Příčiny poruch bederní a krční páteře – kurz 2AB, Mgr. Martin Morávek
  • Spirální stabilizace – Skolióza – kurz 5A, MUDr. Kateřina Smíšková
  • Certifikovaný kurz fyzioterapeutů v rehabilitační léčbě některých druhů funkční ženské sterility – Metoda Ludmily Mojžíšové – pod vedením Hany Volejníkové, Vyškov
    1. Mobilizace žeber metodou Ludmily Mojžíšové
    2. Ošetření svalů dna pánevního metodou Ludmily Mojžíšové
    3. Mobilizace SI kloubu a L páteře metodou Mojžíšové
    4. Léčba některých druhů funkční ženské sterility metodou Mojžíšové
  • Kurz baňkování a moxování – Škola klasické a sportovní masáže Mgr. Romana Šimáčka v Brně
  • Diagnostika a terapie funkce nohy z pohledu vývojové kineziologie, Mgr. Lucie Kinclová, PH.D
  • Diagnostika a terapie funkce dětské nohy z pohledu vývojové kineziologie, Mgr. Lucie Kinclová, PH.D
  • DNS (Dynamická Neuromuskulární Stabilizace) dle Prof. Pavla Koláře
  • Neurologické vyšetření ve fyzioterapii pod vedením MuDr. Hynka Lachmanna
  • Evidence Based přístup k jizvám, adhezím a viscerálním srůstům, Susan L. Chapelle, RMT, MBA
  • Tempororamandibulární dysfunkce, Dr. Tzvika Greenbaum BPT, MAPT, PhD